×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
false

به گزارش روز یکشنبه گروه اخبار علمی وینا از پایگاه خبری ساینس دیلی، در این شیوه جدید گیرنده های مغز با استفاده از موادی موسوم به نورواسترویید که به طور طبیعی در مغز وجود دارد و بر شبکه های احساسی و انگیزشی مغز اثرگذار است، تحریک می شوند.
در این تحقیقات تمرکز اصلی محققان بر انواعی از گیرنده های GABA بود که روی نورون های هیپوکامپ قرار دارند و با استفاده از فناوری CRISPR در این گیرنده ها جهش هایی را ایجاد کردند تا بتوانند نقش آن ها را در مغز بهتر ارزیابی کنند.
درون سلول های مغز مجموعه ای از گیرنده های GABA وجود دارد که هر یک وظایف خاصی را بر عهده دارند. پیش از این شواهدی به دست آمده است که برخی از انواع این گیرنده ها با اضطراب و افسردگی ارتباط دارند. محققان معتقدند با هدف گیری گیرنده های GABA با استفاده از یک نورواسترویید مسدودکننده می توان برخی از فرآیندهای تشخیصی و شناختی مغز را که موجب بروز افکار و احساسات منفی می شوند، کند کرده و مانع بروز افسردگی شد.
تفکیک انواع مختلف گیرنده های GABA بسیار مشکل است زیرا این گیرنده ها خصوصیات مشترک بسیاری دارند. در واقع پیش از این انجام این کار امکان پذیر نبود، اما اکنون محققان با استفاده از فناوری ویرایش ژن CRISPR می توانند انواع مختلف این گیرنده را تفکیک کرده و تاثیر داروها و مواد شیمیایی مختلف را روی هر نوع گیرنده به صورت مستقل بررسی کنند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Neuroscience منتشر شده است.

کریسپر چیست؟
کریسپر نوعی تکنولوژی جدید ویرایش ژنتیکی است که در طی آن، دانشمندان می‌توانند مستقیما ژن معیوب را اصلاح کنند. آنها DNA معیوب را جدا کرده و به جای آن یک DNA سالم می‌گذارند. ژنی که با تکنیک کریسپر ترمیم شود تحت کنترل خواهد بود.
علمی (۶)**۹۲۵۹*۲۰۱۷

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false