×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
false

به گزارش پنجشنبه شب وینا، شبکۀ خبریِ ‘اِن دی تی وی’ اعلام کرد روسیه که برگزار کنندۀ مذاکرات صلح افغانستان است، از چندین کشور از جمله هند، آمریکا، پاکستان و چین و گروه طالبان برای این دور از مذاکرات دعوت به عمل آورده است.
راویش کومار سخنگوی وزارت خارجۀ هند در پاسخ به سئوال خبرنگاران گفت: اطلاع داریم که فدراسیون روسیه میزبان نشستی در مسکو در ۹ نوامبر دربارۀ افغانستان است. در این دور از گفتگوهای صلح که در سطحی غیر رسمی برگزار خواهد شد، ‘عمار سینها’ سفیر هند در افغانستان و ‘تی سی اِی راقَوان’ سفیر پیشین هند در پاکستان نمایندگی دولت دهلی نو را عهده دار خواهند بود.
کومار به خبرنگاران گفت: ‘هند از تمام تلاش های صلح و آشتی در افغانستان که به حفظ همبستگی، انسجام، امنیت، ثبات و رفاه در این کشور کمک کند حمایت می کند.’
حرکتِ عملیِ هند برای شرکت در این گفتگوها بعد از سفر ماه گذشتۀ ولادیمیر پوتین به دهلی نو برای نشست دوجانبه آغاز شد.
این اولین بار است که هند به گفتگوی صلحی با طالبان بر سر صلح در افغانستان میپیوندد.
از ایران، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان هم برای این دور از گفتگوها در مسکو دعوت بعمل آمده است. در ماه سپتامبر(شهریور)، در طی دیدار اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان، نارِندرا مودی گفت که هند به تلاش های دولت افغانستان نسبت به روند صلح و آشتی به محورِ یک افغانستان مستقل متعهد است.
نشست مسکو با موضوع «صلح افغانستان» که قرار بود با حضور۱۲ کشور ۱۳ شهریورماه امسال برگزار شود ، به خاطر درخواست دولت افغانستان بعد از مخالفت آمریکا به تعویق افتاد و قرار است فردا با تامین نظر افغانستان برپا شود. این نشست آزمونی برای راستی آزمایی ادعاهاست.
دولت افغانستان بعد از آن که آمریکا این نشست را بی اثر خواند و از عدم حضورش خبر داد ، آنها نیز دعوت طالبان را از سوی روسیه مد نظر قرار دادند و با گفتن این که روند صلح درافغانستان باید تحت مدیریت دولت افغانستان باشد ، خواستار تعلیق نشست مسکو شدند که روسیه با آن موافقت کرد.
همه طرف های دعوت شده به نشست بین المللی افغانستان در مسکو برای حضور در آن اعلام آمادگی کرده اند و در این نشست هیاتی از دولت افغانستان، طالبان و نمایندگان ۱۰ کشور دیگر حضور خواهند داشت.
بیش از ۱۰ سال است که دولت های افغانستان تلاش دارند گروه طالبان را برای گفت و گو با هدف رسیدن به صلح در این کشور راضی به نشستن پشت میز مذاکره کنند و در این مسیر هر آنچه یک دولت می تواند برای ترغیب مخالفان روی میز بگذارد از تعلیق و اصلاح قانون اساسی تا مشارکت مخالفان در ساختارهای قدرت پیشنهاد شده است .
دولت وحدت ملی افغانستان بارها اعلام کرده است که از تلاش هر کشوری در منطقه یا جهان که کمک کند تا طالبان را به میز گفت و گو با دولت بیاورد ، استقبال می کند.
بدنبال همین درخواست های مکرر دولت افغانستان از کشورهای جهان برای راضی کردن طالبان به گفت و گو ؛ تاکنون کشورهای مختلفی مانند ازبکستان ، روسیه ، عربستان ، مالزی ، پاکستان ، هند و چین و تعدادی دیگر به اشکال مختلف در این راستا کمک کرده اند، برخی علما را برای مشروعیت زدایی از جنگ جاری در افغانستان جمع کردند، برخی دست به مذاکره مستقیم با طالبان زده اند و شماری هم میان افغانستان و پاکستان به عنوان متهم نخست پناه دادن به طالبان میانجیگری کرده اند.
نشست مسکو هم که به تعویق افتاد تلاشی بود با هدف، کمک به پیشبرد روند مصالحه ملی در افغانستان و برقراری صلح و آرامش در آن کشور که آمریکا به عنوان اولین کشور از عدم حضورش در آن نشست سخن گفت که روسیه بابت این تصمیم و بهانه آن ابراز تاسف کرد.
بدنبال خبر خودداری آمریکا از حضور در نشست صلح مسکو برای تأمین صلح و امنیت در افغانستان ، دولت وحدت ملی افغانستان اعلام کرد که در این نشست شرکت نمی کند زیرا رهبری آن بر عهده این دولت نیست.
این در حالی بود که روسیه از مدیریت مشترک دولت افغانستان و مسکو در این نشست خبر داده بود ، اما دولت افغانستان آن را نپذیرفت و در پنجم شهریور ماه ۹۷ رئیس جمهوری افغانستان با وزیر امور خارجه روسیه تلفنی گفت و گو کرد و توافق شد که نشست را برای مدیریت بهتر و موثرتر به تعویق اندازند.
بدنبال تعویق این نشست در ۲۸ شهریور ماه هیأتی از وزارت امور خارجه افغانستان و شورای عالی صلح به مسکو سفر کرد تا درباره برگزاری این نشست با مقامات آن کشور بحث و تبادل نظر کنند.
«صبغت الله احمدی» سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان در پاسخ به سوال وینا درباره نتیجه سفر هیات افغانستان به مسکو گفته بود که این سفر برای کسب نتیجه و تصمیم گیری نبود بلکه دو طرف برای هماهنگی و پیگیری گردهم آمدند.
احمدی گفت که هدف از سفر این هیأت شریک ساختن نظریات یکدیگر درباره موضوعات مورد علاقه دو طرف بود که این هدف در سفر مسکو برآورده شد و درباره زمان برگزاری نشست و چگونگی آن بحث نشد و هدف سفر هم این نبود.
البته در همین ارتباط رسانه های افغانستان باز به نقل از احمدی اعلام کرده اند که دولت افغانستان از هرگونه تلاش کشورهای منطقه برای تأمین صلح در افغانستان حمایت و قدردانی می کند.
روزنامه ماندگار افغانستان هم در این باره نوشته بود که «محمد اکرم خپلواک» رئیس دبیرخانه شورای عالی صلح و «حکمت خلیل ‌کرزی » معاون وزارت خارجه به مسکو سفر کرده اند تا مقام‌های روسی را متقاعد سازند که زمینه گفت ‌و گوهای مستقیم با طالبان را مساعد سازند.
تاکنون دولت افغانستان به اشکال مختلف مدعی شده است که حمایت کشورهایی مانند روسیه از طالبان که با هدف ضربه زدن به منافع آمریکا در افغانستان انجام می شود از یک سو و پناه دادن پاکستان به طالبان که یکی از کشورهای هم پیمان آمریکا در حوزه افغانستان محسوب می شود از سوی دیگر مانع شده است که طالبان رو به میز مذاکره بیارود.
روسیه همواره اتهام حمایت از طالبان را رد کرده است اما تماس را به عنوان تامین امنیت اتباع خود و کمک به روند صلح در افغانستان پذیرفته است و از آن طرف هم آمریکا که مدت ها مذاکره با گروه های تروریستی را خط قرمز خود اعلام می کرد مشخص شد که بارها با طالبان مذاکره کرده است.
گروه طالبان هم که پیش از این تایید کرده بود که هیأتی را از دفتر قطر به رهبری «شیرمحمد عباس استانکزی» برای حضور در نشست مسکو راهی خواهد کرد .
نگاهی به مدعوین نشست مسکو نشان می دهد که زمینه هرگونه بهانه گیری برای نرسیدن به یک الگوی مورد توافق به منظور برقراری صلح در افغانستان بسته است زیرا آنها که مدعی تلاش و جدیت و صداقت برای صلح هستند مانند آمریکا، آنهایی که خواستار مذاکره مستقیم با آمریکا هستند مانند طالبان، آنها که مدعی تقابل منافع قدرت ها در افغانستان و خواستار آمدن طالبان هستند مانند دولت افغانستان و آنهایی که مدعی عدم پناه دادن به طالبان هستند مانند پاکستان همگی دور میز مسکو قرار است باشند، پس چرا نباید در چنین نشستی به یک توافق جامع رسید ، مگر آن که برخی بر خلاف ادعای خود از همین نخست نخواهند در مسکو حاضر شوند یا چیزی مغایر با ادعایشان را دنبال کنند.
آساق*۲۶۷*۱۴۲۴

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false