×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
false

به گزارش روز شنبه وینا، براساس گزارش منتشره از کاخ سلطان ابوبکر در پکان ایالت پهنگ ، سلطان عبدالله ششمین پادشاه این ایالت مالزی خواهد بود و با این اقدام ، قدم های قانونی برای معرفی وی به عنوان سلطان کشور مالزی نیز برداشته شده است.
شورای سلطنتی ایالت پهنگ شب گذشته تشکیل جلسه داد و امروز نیز در پی این نشست اعلام شد که تانکو عبدالله ۵۹ ساله، فرزند سلطان احمد شاه پادشاه ایالت پهنگ جانشین پدر بیمارش خواهد شد و از روز سه شنبه به عنوان سلطان جدید برتخت خواهد نشست.
درپی کناره گیری سلطان محمد پنجم از مقام پادشاهی مالزی پس از دو سال ، این کشور جنوب شرق آسیا نیاز به انتخاب سلطان جدیدی دارد.
طبق قانون اساسی مشروطه مالزی، پادشاه این کشور از میان سلاطین ۹ ایالت از ۱۳ ایالت برای یک دوره ۵ ساله از میان پادشاهان ایالت های مختلف این کشور انتخاب می شود.
اکنون سلطان پهنگ در نوبت پادشاهی مالزی قرار دارد اما به دلیل بیماری سلطان احمد شاه ۸۸ ساله فرزند وی تانکو عبدالله به عنوان سلطان جدید برتخت می نشیند تا زمینه پادشاهی وی در مالزی نیز فراهم شود.
تانکو عبدالله فرزند اول سلطان احمد شاه و تحصیلکرده انگلیس است. وی علاقمند به فوتبال است و در سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷رئیس اتحادیه فوتبال مالزی نیز بوده است.
پادشاه جدید ایالت پهنگ دارای ۹ فرزند، چهار پسر و ۵ دختر است.
پادشاه جدید ایالت پهنگ روز سه شنبه هفته جاری سوگند یاد می کند و برتخت می نشیند.
قراراست شورای سلاطین مالزی و چهار فرماندار ایالتی روز در روز ۲۴ ژانویه جلسه ای به منظور رای گیری و انتخاب پادشاه آتی مالزی برگزار کنند.
مقام پادشاهی درمالزی که از سال ۱۹۵۷ میلادی و پس از استقلال فدراسیون مالایا (مالزی فعلی) ایجاد شد، عمدتا جنبه تشریفاتی دارد اما پادشاه از اختیارات مهمی مانند انتصاب قضات دادگاه فدرال و دادگاه های عالی، پیشنهاد انحلال پارلمان و دریافت تصمیمات پارلمان (بدون اجازه اظهارنظر) و همچنین تنفیذ حکم نخست وزیر برخوردار است که بر اهمیت این جایگاه در عرصه سیاسی مالزی تاکید دارد.
«محمد پنجم سلطان کلانتان» پانزدهمین پادشاه این کشور پس از دو سال سلطنت در اوایل ماه جاری با تسلیم استعفا به شورای حکام مالزی رسما از مقام خودکناره گیری کرد.
‘تانکو محمد فاریس پترا’ یا سلطان محمد پنجم در سال ۱۳۹۵ به عنوان پادشاه دوره ای مالزی موسوم به یانگ دی- پرتوآن آگونگ در کاخ پادشاهی فدرال در کوالالامپور بر تخت نشسته بود.
آساق **۱۵۹۹**۱۶۶۳**

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false