×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
false

به گزارش وینا، مجلس افغانستان در جلسه علنی امروز شنبه نیز تحت شعاع این تأخیر قرار داشت و ضمن انتقاد از اعلام نشدن نتایج ابتدایی و نهایی انتخابات مجلس افغانستان ،کمیسیون مستقل انتخابات را به عنوان متولی این امر متهم به فساد کردند
«علی اکبر اسمی» عضو مجلس نمایندگان و معاوم کمیسیون امور دفاعی مجلس گفت که شماری از کارمندان کمیسیون انتخابات به فساد آلوده هستند و از نامزدان تقاضای پول نامشروع کرده و با اینگونه اعمال نتیجه انتخابات را به بحران مواجه می سازند.
شماری از نهادهای ناظر بر انتخابات مجلس افغانستان می گویند که به علت معاملات پنهانی اعضای کمیسیون انتخابات با شماری از نامزدان، اعلام نتایج نخستین انتخابات مجلس کابل و نیز اعلام نتایج نهایی انتخابات با تأخیر رو به ‌رو شده است.
«مروه امینی» سخنگوی نهاد داخلی نظارت بر انتخابات افغانستان یا «فیفا» هم شکایت کرد که طولانی‌ شدن روند اعلام نتایج انتخابات با فسادهای مالی مواجه است از ادامه این روند ابراز نگرانی کرد.
«عبدالله قرلق»، عضو مجلس سنای افغانستان هم به این باور است که تقلب گسترده و مدیریت ضعیف در برگزاری انتخابات مجلس افغانستان از جمله در کابل پایتخت، سبب شده که کمیسیون نتواند آن را جمع کند.
«سید حفیظ الله هاشمی» سخنگوی و یکی از اعضای رهبری کمیسیون انتخابات تأخیر بررسی های کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی را دلیل تعویق اعلام نتیجه برخی از استان های دانسته است.
«علی رضا روحانی» سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی می گوید که کار بررسی و رسیدگی به شکایت های ۱۲ استان به پایان رسیده و کار رسیدگی به شکایت های ۱۰ استان دیگر هم در حال نهایی شدن است و تا خاتمه این هفته پایان خواهد یافت و بزودی نتیجه کاری خود را در اختیار کمیسیون انتخابات قرار خواهد داد.
بیش از هشتاد روز از برگزاری انتخابات مجلس افغانستان که به تاریخ ۲۸ و ۲۹ مهرماه گذشته در ۳۲ استان این کشور برگزار شد، می گذرد اما کمیسیون انتخابات افغانتسان موفق نشده است که براساس تقویم اعلام شده، مراحل کاری خود را به پیش ببرند که این تأخیر باعث انتقادهای زیادی از طرف احزاب سیاسی، مجلس، نامزدان و مردم مواجه شده است.
قرار بود نتیجه اتبدایی انتخابات در ۱۵ آبان ماه و نتیجه نهایی در اول دی ماه اعلام شود اما تاکنون کمیسیون موفق نشده است که تنها نتیجه ابتدایی را بصورت کامل اعلام کند و از نتیجه ای نهایی خبری نیست.
آساق*۲۹۱**۱۶۶۳**

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false