×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
false

به گزارش روز یکشنبه گروه اخبار علمی وینا از پایگاه خبری ساینس دیلی، این سیستم یک جهش کوانتومی را در ردگیری و مطالعه تحرک و مهاجرت جانوران رقم خواهد زد و امکان نظارت بر تنوع زیستی را در مقیاس جهانی فراهم می کند.
کلید این جهش کوانتومی، مجموعه ای از حسگرها است که محققان درون هریک از دستگاه های فرستنده خود تعبیه می کنند. هریک از این فرستنده ها تنها ۵ گرم وزن داشته و دربرگیرنده یک واحد GPS، یک شتاب سنج و یک مغناطیس سنج به همراه حسگرهای دما، فشار و رطوبت است.
این فرستنده با استفاده از پنل های خورشیدی و باتری درونی خود به شکل یک کوله پشتی طراحی و ساخته شده اند و با استفاده از نواری روی بازو و پای جانوران یا به شکل برچسب هایی روی بدن ماهی ها نصب می شوند.
پس از نصب آنتن در ایستگاه فضایی بین المللی هربار که یک جانور مجهز به فرستنده از مقابل امواج لابراتوار فضایی عبور کند، یک بسته اطلاعاتی به حجم ۲۲۳ بایت را ارسال می کند. این حسگرها علاوه بر اطلاعات مربوط به مهاجرت، داده های بسیاری را در رابطه با سرعت حرکت، نحوه سازگاری جانوران با میدان مغناطیسی زمین، میزان رطوبت محیط، فشار هوا و دمای محیط هایی که جانوران در آن رفت و آمد دارند، در اختیار می گذارد.
در گذشته نه چندان دور فرآیند ردگیری جانوران شامل به دام انداختن، نصب برچسب، رهاسازی و به دام انداختن مجدد آن ها برای گردآوری اطلاعات بود. اما از دهه ۱۹۸۰ میلادی محققان از ماهواره ها برای ردگیری تحرکات حیات وحش استفاده می کنند و برنامه ICARUS یکی از پیشگامان این جنبش است.
این محققان امیدوارند تا سال ۲۰۲۵ بتوانند فرستنده هایی با ابعاد بسیار کوچک بسازند که درون کوله پشتی های خورشیدی قرار گرفته و توسط ملخ ها حمل شوند. اما فعلا ناچارند به فرستنده های کوچکی که توسط خفاش های میوه خوار، بچه لاک پشت ها، طوطی ها و پرندگان آوازخوان بسنده کنند.
علمی (۶) ** ۹۲۵۹**۱۴۴۰

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false